NOVINKY

SALONE DEL MOBILE - Miláno 2016

termín konání 12. - 17. 4. 2016

Czech Selection na Salone del mobile

Fiera Milano Rho, Pavilon 10, Stánek E07

Organizace: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Spolupráce: Uměleckoprůmyslové museum v Praze

 

Výstavní soubor Czech Selection na Salone del Mobile 2016 představuje sedm českých firem, jejichž práce je založena na českých materiálech, místní unikátní řemeslné tradici a autorském designu. Jejich objekty do obytného, pracovního a venkovního prostoru jsou funkční, slouží našemu komfortu fyzickému a jsou důležité pro naši psychickou relaxaci. Jsou to předměty, které povzbuzují fantazii a vyvolávají touhu je vlastnit, dotýkat se jich, užívat je a prožít. Současný design sdílí s aktuálním uměním podobné principy: je plné odkazů a rozpomínání, referencí k zažité zkušenosti, důvěrně známé vizuální ikoně nebo obyčejné každodenní věci. Skrze tyto odkazy se setkáváme sami se sebou, sdílíme se s druhými a nahlížíme svoje místo ve světě. Ve výstavní kolekci Czech Selection se tak setkáme se stolem Paris, jehož štíhlé nohy odkazují k pařížským věžím, se souborem nábytku pro dámskou ložnici Audrey, který pracuje s odkazem na filmovou ikonografii padesátých let a ženský půvab Audrey Hepburn. Odkládací stolek Bonbon ze stříbřitého skla připomíná obaly bonbonů z našeho dětství…

Reference pronikají jak do tvorby nábytku, představené zde čtyřmi firmami z různých míst v České republice, tak do interiérových doplňků zejména ze skla a porcelánu, které vystavují tři firmy. Brněnská firma A.M.O.S. DESIGN s.r.o. byla založena po tzv. sametové revoluci 1989 jako jedna z prvních firem, specializující se na zařizování pracovních a soukromých interiérů. Je činná doposud bezmála třicet let ve stále se zvyšující kvalitě, což dokázala nedávná pečlivá rekonstrukce vily Tugendhat Miese van der Rohe v Brně. Firmu založil umělec, performer a architekt Vladimír Ambroz a znamená pro něho víc než jen fungující obchod. Jeho návrhy nábytku mají vtip a odvážný nápad.

Nedaleko Prahy sídlí firma QC Floors s.r.o., specializující se na zpracování dřeva vysoké jakosti. Stůl QC Paris, navržený studiem Olgoj Chorchoj, spojuje zajímavým způsobem dubový masív s litinou v elegantní, originální objekt, působící na zrakový i hmatový vjem. Monumentální luxusní stůl přitahuje pozornost nevtíravou kvalitou, solidností, odlehčenou robustností materiálů a příjemně lidským měřítkem. 

Královéhradecká architektka Helena Dařbujánová a její D.A.D. STUDIO s.r.o. během posledních let systematicky rozvíjí téma dámského interiéru, které bylo přehlíženo či pozapomenuto. Její funkční objekty se odkazují k tradici moderního nábytku funkcionalismu i padesátých let. Díky tomu je romantika ženských budoárů v interiérech Heleny Dařbujánové zdrženlivá, zdůrazněná jen náladovými barvami a detaily. 

Zcela specifický profil má firma mmcité a. s., kterou v roce 1994 založili ve Zlíně čerství absolventi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, David Karásek a Radek Hegmon. Tehdy, v době rekonstrukce českých měst po dlouhém období socialistické devastace, chyběl citelně městský mobiliář, na nějž se firma mmcité specializovala od návrhu až po výrobu a během několika let získala významná zahraniční ocenění. Mmcité uvádí každoročně na trh až desítku novinek nejen v oblasti městského mobiliáře, ale i v oblasti zahradního nábytku pod značkou egoé. Lavice BLOCQ od Davida Karáska je možné variovat podle různých modulů a utvářet venkovní prostor jako architekturu svého druhu.

Nejstarší zastoupenou firmou v souboru Czech Selection je sklárna MOSER z Karlových Varů založená Ludwigem Moserem roku 1857. Od svého začátku se sklárna soustřeďovala především na luxusní dokonale řemeslně zpracované broušené a ryté dekorativní předměty. Vždy spolupracovala s uměleckými osobnostmi jako Věra Lišková a Ludvika Smrčková, Adolf Matura, Pavel Hlava, kteří dokázali rozehrát paletu typických „moserovských“ barev. Jako interní výtvarník zde působil Jiří Šuhájek, jehož vázy inspirované přírodními cykly tvoří součást nynější nejnovější kolekce. Art director Lukáš Jabůrek v ní vsadil na spolupráci s výtvarnými umělci z jiných oborů. Největším překvapením tak může být soubor váz módní návrhářky Beáty Rajské nebo limitované edice Milana Knížáka. Tento všestranný umělec, ředitel East Fluxus, performer, hudebník, malíř se od šedesátých let intenzivně zabýval také návrhy užitkových předmětů, které tehdy korespondovaly s radikálním italským designem, zejména s tvorbou Ettora Sottsasse jr. Současná Knížákova kolekce pro Moser rozvíjí stálá témata jeho designérské tvorby „softhard“ a „duo“.

Exkluzívní know-how řemeslné tradice ruční výroby stříbřitého skla, patentovaného v 19. století, obnovila díky spolupráci s českými sklárnami před několika lety společnost VERREUM s.r.o. Od roku 2014 pod uměleckým vedením designera Sebastiana Herknera společnost spolupracuje s osobnostmi mezinárodní designérské scény jako Arik Levy, Karim Rashid, Allain Gilles, Luca Nichetto a další. Předměty ze stříbřitého skla oživují interiéry mámivou hrou zrcadlových odrazů a barev. 

Sympatické mladé seskupení TABLO s. r. o. chce vnést novou kvalitu do stolování prostřednictvím jednoduchých, ale citově bohatých předmětů. Zkušení designéři Gabriel Vlach, Antonín Tomášek a Jiří Novotný pracují s kouzlem českého skla a porcelánu v jejich základních kvalitách. Předměty od TABLO mají zakódovaný vzkaz, příběh a při jejich užívání získáváme díky tomu k věcem na stole osobní vztah.

Soubor Czech Selection vyniká v instalaci předního českého designérského studia Olgoj Chorchoj. Jeho zakladatelé Jan Němeček a Michal Froněk působí zároveň jako vedoucí ateliéru Designu produktových předmětů na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a vychovali již řadu talentovaných designerů. Soubor Czech Selection na Salone del mobile 2016 představuje kolekci současných přístupů, originálního designu a vynikajícího provedení, založeného na lokální tradici.

 

Iva Knobloch

Kurátorka Uměleckoprůmyslového musea v Praze

SALONE DEL MOBILE - Miláno 2016