MAISON & OBJET 2014

MAISON & OBJET - Paříž - termín konání 24. - 28. 1. 2014

 

specifikace: mezinárodní veletrh životního stylu, dekorací, interiérů, bydlení a designu

organizace: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Spolupráce:  Uměleckoprůmyslové museum v Praze

misto: výstaviště PARIS NORD VILLEPINTE

 

Czech Selection na mezinárodní přehlídce designu Maison et Objet v Paříži 2014

 

Maison et Objet je jedním z mezinárodních festivalů, napomáhajících šíření znalostí o designérech a firmách z bývalého východního bloku. Česká republika se účastní již pátým rokem výstavní kolekcí Czech Selection. Tentokrát ze zastoupených 15 firem téměř polovina rozšiřuje spolupráci se zahraničními designéry hvězdného formátu jako Arik Levy či Karim Rashid. I díky této firemní strategii se české firmy a jejich produkty dostávají na mapu světového designu, kam po dobu více než padesáti let český design jako by nepatřil, jako by za železnou oponou neexistoval. Na nedostupnost informací o designu východního bloku, ať už pro oficiální zákaz kontaktů či jazykovou bariéru textů psaných výhradně v češtině či ruštině (mezinárodním jazykem zemí socialistického bloku) upozorňuje britský historik designu Jonathan Woodham v právě vydané knize Design: od myšlenky k realizaci, kterou edičně připravil vedoucí ateliéru designu na Academy of Arts, Architecture and Design v Praze Jiří Pelcl. Oslovil v ní pět evropských kolegů designérů, kteří vybrali zajímavé projekty designu z hlediska procesu tvorby. I název knihy napovídá, že mentální proces tvorby užitkové věci má v podstatě nadnárodní rozměr, do něhož vtiskují lokální tradice svoji stopu.

      V případě českých firem je spolupráce se zahraničními designéry obohacením jejich vlastních možností, testováním technologií a jiné optiky užitkových a dekorativních předmětů. Arik Levy, designér izraelského původu žijící v Paříži, , se stal spolupracovníkem dvou specifických českých firem. Dodejme, že v jeho studiu působila Lucie Koldová, nadějný talent české designérské scény, která posléze založila vlastní studio v Paříži a v roce 2012 vyhrála cenu Designer roku v soutěži Czech Grand Design Award. Arik Levy navrhl svítidlo Labyrinth pro LASVIT, mladou dynamickou firmu s 9 světovými pobočkami zaměřenou na luxusní i konceptuální svítidla, světelné objekty a instalace. V nové kolekci LASVIT se svítidlo Arika Levyho setkalo s objekty Maurizia Galante, postmodernisty českého původu Bořka Šípka a klasika českého uměleckého skla René Roubíčka spolu s konceptem svítidel nejmladší generace Jana Plecháče a Henry Wielguse. LASVIT vytváří svými diversními přístupy jakousi expandující galaxii světelných objektů ve veřejném i soukromém prostoru, kromě jiného tato firma realizovala vítěznou trofej pro Tour de France v roce 2013.

     Pro značku VERREUM  mladé pražské společnosti Space Cz vytvořil Arik Levy nádobu na květiny Drops, která upoutala odbornou i laickou veřejnost na Maison et Objet v roce 2013. Výjimečná technologie stříbřitého skla a ruční zpracování propůjčují této značce exklusivitu jednoduché elegance a luxusu. I pro novou kolekci Love, vycházející z lásky k této unikátní technologii, vytvořil Arik Levy sérii svícnů, Karim Rashid stolní lampu, London based designer Sebastian Bergne wine set, německý designer Sebastian Herkner tea set, a kolekci doplnil coffee set od italských designérů Defne Koz and Marco Susani. Tato mimořádná kolekce fascinuje čistotou tvarování, respektujícího unikátní technologii i účel objektu.

    S japonským studiem Spin design spojila své síly PRECIOSA, severočeský výrobce lustrů, navazující na barokní tradici a v druhé polovině dvacátého století hlavní český koncern na výrobu svítidel. Od r. 1993 při výrobním závodu funguje Nadace Preciosa, která podporuje vědeckovýzkumné projekty a formou soutěží vyhledává mladé designéry. Preciosa se rovněž zúčastnila prvního ročníku světelného designu v Praze Signal Festival na podzim roku 2013 světelnou instalací Jaroslava Beyvla, hlavního designéra Preciosy.

     Se zahraničními návháři dlouhodě pracuje nábytkářská firma TON, pracující i po 150 letech nadále tradiční technologií ohýbaného dřeva. Je potěšující, že křeslo Merano italského návrháře Alexandra Guflera a Tram rakouského designéra Thomase Feichtnera byly v tomto roce nominovány do soutěže German Design. TON aktuálně také uvedl na trh kolečkové křeslo na elektrický pohon českého designéra Reného Šulce, reagující na požadavky ergonomie a hygieny. V oblasti nábytku se do spolupráce se zahraničními návrháři zapojuje mladá firma BOHEMIAN WORKS, specializující se na nábytek z masívního českého dubu. Perfektní zpracování materiálu vyniká u stolů a nábytku návrhářky řeckého původu Tiny Mavriki nebo holandského talentovaného designéra Osirise Hertmana.

 

    Další firmy zastoupené v Czech Selection zakládali přímo designéři a architekti. Fenomenální světový úspěch zaznamenala firma MMCITÉ, kterou před dvaceti lety založili dva absolventi pražské Academy of Arts Arcitecture and Design Radek Hegmon a David Karásek jako firmu zaměřenou na městský mobiliář. Dnes se pyšní realizacemi euroamerickém urbánním prostoru a je nositelkou českých i zahraničních cen jako Good Design Chicago a Red Dot Design. Také studio BOA DESIGN, s širokým rozsahem aktivit a malosériovou výrobou favorizující originální přístup, tvar a kvalitní provedení sedacího nábytku či svítidel se může pochlubit cenou Red Dot Design 2012 za květinový stojan. Brněnská firma A.M.O.S. DESIGN s hlavním designérem architektem Vladimírem Ambrozemdůležitou postavou umělecké konceptuální scény 70. Let, úspěšně prezentuje kancelářský nábytek a svítidla a výjimečným způsobem rekonstruovala brněnskou vilu Tugendhadt architekta Miese van der Rohe. DAD studio architektky Heleny Dařbujánové prezentuje limitované edice nábytkových kusů pro ženské interiéry, založené na lokální řemeslné práci.

      Specifické lokální řemeslné a výrobní tradice využívají další firmy, zastoupené v Czech Seelection, ke splupráci s místními designéry a dosahují vynikajících výsledků jako například pražská truhlářská firma PROCESS CZ , která na světových přehlídkách boduje perfektním zpracováním atypického progresívního nábytku podle návrhů Jiřího Junka, Lucie Koldové nebo Maxima Velčovského. Také brněnská firma ATEH zaměřená  na výrobu typových svítidel do veřejných i soukromých interiérů spolupracuje s významnými českými designéry a je nositelem významných ocenění jako Chicago Good Design Award. Pod značkou BOMMA se skrývá spojení nejnovějších technologií automatického brusu křišťálového skla a aktuálního designu designérů všech generací spojených s Academy of Art, Design and Architecture in Prague. Unikátní spolupráci prezentuje  STUDIO DEFORM studentů Academy of Art, Architecture and Design Václava Mlynáře a Jakuba Pollága a sklárnou KAVALIER GLASS, historicky specializovanou na průmyslové sklo.

     Doufáme, že výstavní kolekce Czech Selection vzbudí zájem zahraniční laické i odborné veřejnosti také díky instalačnímu řešení studia OLGOJ CHORCHOJ, jehož zakladatelé Jan Němeček a Michal Froněk vedou ateliér produktového designu na pražské Academy of Art, Architecture and Design. Toto vůdčí designové studio v České republice pečuje o kontinuitu solidní designérské práce, hledání nových talentů a jejich uplatnění v průmyslové výrobě. 

 

Iva Knobloch

Kurátorka Uměleckoprůmyslového musea v Praze

 

MAISON & OBJET 2014